Seks po porodzie: wszystko, co musisz wiedzieć

  • Udostępnij To
James Martinez

Dla par seks funkcjonuje jako doświadczenie spajające, dlatego ważne jest, aby powrócić do niego po porodzie. Seks po porodzie rodzi wiele pytań dla nowych rodziców, dlatego w tym artykule staramy się rzucić światło na niektóre z najczęstszych pytań dotyczących seksu po porodzie. stosunki seksualne po porodzie .

Współżycie seksualne po porodzie: kiedy można je wznowić?

Kiedy można wznowić uprawianie seksu po ciąży? Zwyczajowy czas między porodem a wznowieniem współżycia seksualnego oscyluje 6 do 8 tygodni po urodzeniu dziecka Seks bez współżycia i masturbacja po porodzie również mogą zostać przerwane, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku tygodni.

Wiele świeżo upieczonych matek i ojców, w obliczu wątpliwości, szuka informacji na forach internetowych, gdzie często można znaleźć pytania takie jak "co się stanie, jeśli uprawiasz seks zaraz po porodzie", "ile dni po porodzie możesz uprawiać seks"... Poza ułatwieniem wymiany opinii i wsparcia między świeżo upieczonymi rodzicami, zobaczmy, co nowi rodzice mają do powiedzenia na temat własnych doświadczeń.ekspertów.

Ogólnie, stosunek płciowy nie jest zalecany przed 40 dniem połogu Możliwe jest jednak przywrócenie intymności pary za pomocą innych form współżycia, które nie obejmują pełnego stosunku płciowego.

The rodzaj dostawy oczywiście, ma silny wpływ na relacje seksualne po ciąży Badanie retrospektywne wykazało, że porody z ranami trzeciego do czwartego stopnia i nacięciem krocza wymagają dłuższego czasu na wznowienie współżycia seksualnego niż porody naturalne bez urazów lub przez cesarskie cięcie.

Dla wznowienie stosunków seksualnych po porodzie naturalnym Obecność niewielkich ran, których gojenie zajmuje trochę czasu, może również wpływać na czas pierwszego stosunku płciowego po porodzie naturalnym.

W odniesieniu do wznowienie współżycia seksualnego po cesarskim cięciu Z tego powodu nawet stosunek seksualny po cesarskim cięciu może wymagać odczekania około miesiąca.

Zdjęcie autorstwa William Fortunato (Pexels)

Co wpływa na wznowienie poporodowej aktywności seksualnej?

W okresie bezpośrednio po porodzie dochodzi do radykalnych zmian w życiu pary, zwłaszcza w pierwszych 40 dniach życia dziecka. Pierwszy stosunek po porodzie może zostać odroczony z wielu powodów, wśród nich:

  • Czynniki biologiczne takie jak zmęczenie, brak snu, zaburzenia hormonów płciowych, blizny krocza i zmniejszone pożądanie.
  • Czynniki kontekstowe jako nowa rola rodziców
  • Czynniki psychologiczne Oprócz tych aspektów, zahamowanie stosunków seksualnych po porodzie to także obawa przed ryzykiem zajścia w kolejną ciążę.

Pożądanie seksualne u kobiet po porodzie

Dlaczego popęd seksualny kobiet zmniejsza się po porodzie? Z fizycznego punktu widzenia kobiety mogą odkładać seks po porodzie z jednego z poniższych powodów:

  • Wspomnienie bólu i napięcia związanego z porodem (zwłaszcza jeśli był on traumatyczny lub jeśli doświadczyły one przemocy położniczej), czasami potęgowane przez strach przed ciążą.
  • Ze względu na wysoki poziom prolaktyny, który dodatkowo zmniejsza libido.
  • Ponieważ, jak donosi wiele kobiet, postrzega się, że własne ciało jest wyłącznie do dyspozycji dziecka, zwłaszcza jeśli jest karmione piersią; dziecko, niegdyś symbol pożądania i kobiecości, przejmuje funkcje macierzyńskie, takie jak karmienie piersią.

Ponadto seksualność jest często zaniedbywana w ostatnich miesiącach ciąży, a dla kobiecego ciała abstynencja może być czynnikiem przyczyniającym się do spadku pożądania po porodzie.

Zdjęcie Pixabay

Ból i seks po porodzie

The strach przed bólem Według badań przeprowadzonych przez badaczkę M. Głowacką, ból narządów miednicy mniejszej, którego około 49% kobiet doświadcza w czasie ciąży, w większości przypadków utrzymuje się po porodzie, podczas gdy tylko u 7% kobiet rozwija się po porodzie.W związku z tym Utrata pożądania po porodzie może być związana ze strachem przed odczuwaniem bólu.

W rzeczywistości obecność bólu podczas stosunku płciowego po porodzie zależy również od rodzaju porodu, który przeszła kobieta. Według niemieckiego badania opublikowanego w European Journal of Obstetrics "w-embed">

Zadbaj o swoje dobre samopoczucie psychiczne

Porozmawiaj z Buencoco!

Tożsamość macierzyńska i zmniejszone pożądanie po porodzie

The zmniejszone pożądanie po porodzie W czasie ciąży kobieta przechodzi głęboką transformację, a osiągnięta równowaga zmienia się również w związku pary po porodzie. Intymność, seks i kontakt fizyczny to trudne pojęcia dla tych, którzy właśnie urodzili i zaczynają doświadczać macierzyństwa.

Dlaczego po urodzeniu dziecka spada popęd seksualny? Dzieje się tak z powodu zmiany hormonalne ale także do wiele czynników psychologicznych W pełni zaangażowana w swoją nową rolę, kobieta ma trudności z ponownym postrzeganiem siebie jako partnera, zwłaszcza seksualnego. Zostanie matką jest tak wielkim wydarzeniem, że wszystko inne schodzi na dalszy plan. Depresja poporodowa może również wystąpić w tej fazie, występując w 21% przypadków, jak wynika z badań przeprowadzonych przez ginekologa ipsychoanalityk Faisal-Cury i współpracownicy.

Kiedy powraca pożądanie po porodzie?

Nie ma reguły, która obowiązywałaby wszystkich. Ochota na seks po porodzie może się znacznie różnić w zależności od kobiety Odzyskanie kontroli nad własnym ciałem i poczucie komfortu z nowym kształtem zmodyfikowanym przez ciążę niewątpliwie sprzyja pojawieniu się pożądania seksualnego po porodzie.

Zależy to również od relacji, jaką kobieta zawsze miała ze swoim wizerunkiem: kobieta, która czuje się komfortowo ze swoim ciałem, prawdopodobnie będzie miała mniej trudności z odzyskaniem swojej seksualności niż ta, która cierpiała z powodu zawstydzania ciała. W rzeczywistości, zmiany związane z ciążą mogą prowadzić do zażenowania i strachu, że ciało będzie mniej uwodzicielskie niż w przeszłości .

Ponadto, jak już wspomniano, ciało kobiety zmienia się z seksualnego w ciało matki, dlatego ważne jest, aby przy udziale partnera jak najszybciej ponownie doświadczyła ciała zdolnego do dostarczania przyjemności i pożądania.

Zdjęcie autorstwa Yan Krukov (Pexels)

Para jako motor do odzyskania pożądania

Możemy postrzegać parę jako siłę napędową w systemie rodzinnym i z tego powodu należy ją stale pielęgnować. Dlatego ważne jest, aby nowi rodzice nauczyli się tworzyć przestrzenie, w których mogą dzielić się swoimi uczuciami i doświadczeniami, aby zachęcić do wznowienia intymności pary i relacji seksualnych po porodzie. Intymność obejmuje przede wszystkimfizyczna bliskość. stopniowe wznawianie kontaktu Powinien być przeprowadzony bez przymusu, ze spokojem, bez pośpiechu i poczucia winy wobec partnera, z poszanowaniem czasu obojga partnerów.

Co jeśli pragnienie nie powróci?

Jeśli trudno jest wznowić stosunki seksualne po porodzie, ważne jest przede wszystkim, aby się nie niepokoić. Pożądanie musi być pielęgnowane, ponieważ ma tendencję do odżywiania się i po wznowieniu stosunku będzie stopniowo wzrastać.

W przypadku trudności i kryzysów w parze zawsze można skonsultować się ze specjalistą, takim jak jeden z psychologów online Buencoco, który może pomóc partnerom poradzić sobie w tym delikatnym momencie, na przykład poprzez spotkania, podczas których mogą nauczyć się technik relaksacyjnych, akceptacji i świadomości ciała, a także pomóc w przejściu od pary do rodziców.

Na aktywność seksualną po porodzie wpływa wiele zmian hormonalnych, fizycznych, fizjologicznych i psychologicznych. Komunikacja, dzielenie się i chęć obojga partnerów do dalszego pielęgnowania związku są cennymi sprzymierzeńcami. Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że pożądanie seksualne często powraca do "w-embed">

Znajdź psychologa już teraz

Wypełnij kwestionariusz

James Martinez poszukuje duchowego znaczenia wszystkiego. Ma nienasyconą ciekawość świata i tego, jak on działa, i uwielbia odkrywać wszystkie aspekty życia — od przyziemnych po głębokie. James głęboko wierzy, że wszystko ma duchowe znaczenie i zawsze szuka sposobów, aby połączyć się z boskością. czy to poprzez medytację, modlitwę, czy po prostu obcowanie z naturą. Lubi też pisać o swoich doświadczeniach i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.